GREEN GRAY RED
ورود به سایت ثبت نام

ايجاد حساب کاربري

فیلدهایی که با علامت * مشخص شده اند الزامی می باشند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس ایمیل *
تایید آدرس ایمیل *

میکی ماوس {پروندۀ جامع}

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.00 (3 رای)

 

«میکی ماوس» مشهورترین و شاخص‌ترین شخصیت انیمیشنی کمپانی «والت دیزنی» است. این موش بامزه به قدری محبوب است که کمپانی بزرگ دیزنی آن را به عنوان یکی از نمادهای رسمی خود برگزیده است.

در ادامۀ این مطلب با سیر تولید انیمیشنهای میکی ماوس بیشتر آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.


 

مقدمه‌ای در مورد انیمیشن‌های «میکی ماوس»


 

در سال 1928 میلادی، کمپانی دیزنی با «آب ایورکس» (Ub Iwerks) به توافقی محرمانه دست یافت. ایورکس، یکی از سرشناس‌ترین انیماتورهای آمریکایی، در آن هنگام تحت استخدام کمپانی «یونیورسال» (Universal) بود ولی هنگامی که با پیشنهاد دیزنی مواجه شد آن را پذیرفت. به موجب توافق صورت گرفته، قرار بر این شد تا ایورکس به همراه شخص «والت دیزنی» بر روی پروژۀ ساخت یک کارتون جدید کار کند. کارتونی که قرار بود در آن شخصیتی به نام میکی ماوس به جهانیان معرفی شود.

(نکته: از این پاراگراف به بعد هر جا نام «والت دیزنی» بدون پسوند و پیشوند آورده شده است منظور شخص والت دیزنی می‌باشد و هر جا نام «دیزنی» به تنهایی آورده شده است، منظور کمپانی والت دیزنی می‌باشد) بالاخره در تاریخ 15 مه 1928 کارتون کوتاهی به نام «عشق هواپیما» (Plane Crazy) تولید شد که در آن برای اولین بار از شخصیت میکی ماوس رونمایی شده بود. متأسفانه این انیمیشن در پخش آزمایشی خود نتوانست نظر مثبت مخاطبان را جلب کند و از آن بدتر اینکه والت دیزنی نتوانست توزیع‌کننده‌ای برای پخش عمدۀ آن بیابد. علی‌رغم شروع نه چندان خوب، والت دیزنی امید خود را از دست نداد و اقدام به تولید دومین کارتون میکی ماوس با عنوان «گاچوی چابک‌سوار» (The Gallopin' Gaucho) نمود اما باز هم توفیقی حاصل نشد و این اثر نیز به دلیل عدم برخورداری از ناشر معتبر نتوانست پخش مناسبی بیابد.

پشتکار و پیگیری والت دیزنی برای احیای شخصیت میکی ماوس بالاخره نتیجه داد و اولین کارتون رسمی میکی ماوس در تاریخ 18 نوامبر 1928 منتشر شد. این کارتون کوتاه، «قایق بخار ویلی» (Steamboat Willie) نام داشت.

 

 


 

انیمیشنهای کوتاه «میکی ماوس» [سیاه و سفید] (1928 تا 1935 میلادی)


 

همانطور که در بخش پیش اشاره شد، اولین کارتون رسمی میکی ماوس، قایق بخار ویلی نام داشت. این اثر به کارگردانی والت دیزنی در سال 1928 میلادی منتشر شد. در این اثر، سرپرستی انیماتورها بر عهدۀ «آب ایورکس» بود و از صدای خود والت دیزنی برای صداپیشگی شخصیت میکی ماوس استفاده شده بود. البته صداپیشگی والت دیزنی برای شخصیت میکی ماوس تنها منحصر به این اثر نبود. والت دیزنی تا سال 1947 میلادی شخصاً به جای میکی ماوس صحبت می‌کرد.

قایق بخار ویلی با موفقیت نسبی روبرو شد و راه را برای ادامۀ روند تولید انیمیشنهای میکی ماوس باز کرد. پس از تولید این انیمیشن، تا سال 1935 میلادی، 73 انیمیشن کوتاه دیگر از سری آثار میکی ماوس توسط کمپانی دیزنی تولید شد که همگی دارای ساختار سیاه و سفید بودند. این انیمیشنها توسط کارگردانان مختلف تولید شده بودند، البته کماکان کارگردانی برخی از قسمتها بر عهدۀ شخص والت دیزنی بود.


 
انیمیشن کوتاه «قایق بخار ویلی»، نخستین قسمت رسمی از سری آثار «میکی ماوس» (محصول 1928 میلادی)

 

 


 

انیمیشنهای کوتاه «میکی ماوس» [رنگی] (1935 تا 1953 میلادی)


 

شخصیت میکی ماوس اولین بار به صورت رنگی در یک فیلم کوتاه با نام «رژۀ نامزدهای جایزه» (Parade of the Award Nominees) ظاهر شد. این فیلم کوتاه در سال 1932 میلادی، به صورت اختصاصی برای پنجمین دوره از مراسم اهدای جایزۀ اسکار ساخته شده بود و به همین دلیل تنها در سالن اجرای مراسم پخش شد و نمایش عمومی نداشت. اما سه سال بعد، یعنی در سال 1935 میلادی، به طور رسمی اولین انیمیشن رنگی میکی ماوس ساخته شد. این انیمیشن، «کنسرت گروهی» (The Band Concert) نام داشت که بعدها به عنوان یکی از ماندگارترین آثار میکی ماوس شناخته شد (در تصویر بالا، پوستر رسمی این انیمیشن تاریخی قابل مشاهده است).

پس از موفقیت انیمیشن «کنسرت گروهی»، 59 انیمیشن کوتاه دیگر تا سال 1953 میلادی ساخته شد تا دوره‌ای جدید در تولید آثار میکی ماوس به وجود آید. دوره‌ای که از آن می‌توان با نام «انیمیشنهای کوتاه رنگی میکی ماوس» یاد کرد.

 

انیمیشن کوتاه «کنسرت گروهی»، نخستین قسمت رنگی [رسمی] از سری آثار «میکی ماوس» (محصول 1935 میلادی)

 

 


 

مجموعۀ تلویزیونی «باشگاه میکی ماوس»
(1955 تا 1959 میلادی)-(1977 تا 1979 میلادی)-(1989 تا 1994 میلادی)


 

در سال 1955 میلادی، «والت دیزنی پروداکشنز» (Walt Disney Productions) اقدام به تولید مجموعه‌ای با نام «باشگاه میکی ماوس» (Mickey Mouse Club) نمود. ایدۀ اولیۀ تولید این برنامه توسط شخص «والت دیزنی» و یکی از همکاران او به نام «هال ادِلکوئیست» (Hal Adelquist) طرح‌ریزی شده بود. باشگاه میکی ماوس ساختاری جُنگ‌گونه داشت و از بخشهای مختلفی تشکیل شده بود. این برنامه ترکیبی بود از بخشهای زندۀ استودیویی، آیتم‌های ضبط شده با حضور کودکان و شخصیتهای سرشناس تلویزیونی و صد البته بخشهای انیمیشنی. در واقع، برنامه حالت یک جُنگ تلویزیونی را داشت که در فواصل میان برنامۀ آن انیمیشنهای کوتاه پخش می‌شد. البته بخشهای انیمیشنی صرفاً به آثار میکی ماوس اختصاص نداشت و طیف وسیعی از انیمیشنهای کوتاه تولید شده توسط کمپانی دیزنی را در بر می‌گرفت. سری اول باشگاه میکی ماوس تا سال 1959 ادامه داشت. در فصل اول و دوم این مجموعه هر قسمت دارای مدت زمان یک ساعت بود ولی در فصول بعد مدت زمان هر قسمت به نیم ساعت کاهش یافت.

در سال 1977 میلادی، سری دوم برنامۀ باشگاه میکی ماوس با نام «باشگاه میکی ماوس جدید» (The New Mickey Mouse Club) تولید شد. ساختار کلی این سری به مانند سری پیشین بود ولی تغییراتی نیز در برخی از بخشها دیده می‌شد. از جملۀ این تغییرات، دگرگونی ظاهری استودیوی پخش بود. استودیو ظاهری مدرن‌تر یافته بود و از رنگهای روشن‌تری در طراحی صحنه بهره‌گیری شده بود. بخشهای انیمیشنی نیز بیشتر به آثار سینمایی دیزنی اختصاص یافته بود، بدین ترتیب که بخشهای جذاب انیمیشنهای سینمایی به صورت گلچین شده در فاصله‌های زمانی کوتاه مدت به نمایش در می‌آمد؛ البته هر از گاهی نیز انیمیشنهای مستقل کوتاه و یا سریالی پخش می‌شد. پخش سری دوم باشگاه میکی ماوس تا سال 1979 ادامه یافت. هر قسمت از این مجموعه دارای مدت زمان 30 دقیقه بود.

در سال 1989 میلادی، سری سوم برنامۀ باشگاه میکی ماوس با نام «باشگاه میکی ماوس کاملاً جدید» (The All-New Mickey Mouse Club) تولید شد. ساختار ترکیبی این برنامه به مانند سری پیشین بود. هر قسمت در مدت زمانی 30 دقیقه‌ای پخش می‌شد و بخشهای متنوعی را در بر می‌گرفت. این سری از باشگاه میکی ماوس از یک نظر دارای اهمیت ویژۀ رسانه‌ای است. تعدادی از کودکانی که در این سری از برنامه حضور داشتند در آینده، به چهره‌های مطرح رسانه‌ای آمریکا بدل شدند. حتی برخی از آنها در زمینه‌های هنرپیشگی و خوانندگی به شهرت جهانی دست یافتند. شایان ذکر است که پخش سری سوم باشگاه میکی ماوس تا سال 1995 ادامه داشت.

و اما جمع‌بندی نهایی این بخش. در فاصلۀ بین سالهای 1955 تا 1995 میلادی، برنامۀ «باشگاه میکی ماوس» در قالب سه سری جداگانه تولید و پخش شد. در مجموع (کلِ سه سری)، 360 قسمت مجزا، در قالب 14 فصل، به نمایش در آمد. تولید کلیۀ قسمتها بر عهدۀ کمپانی والت دیزنی بود.

 

 


 

مجموعۀ تلویزیونی «میکی ماوس کار می‌کند» (1999 تا 2000 میلادی)


 

در سال 1999 میلادی، «والت دیزنی تلویژن انیمیشن» (Walt Disney Television Animation) مجموعه‌ای را با عنوان «میکی ماوس کار می‌کند» (Mickey Mouse Works) تولید کرد. هدف از ساخت این مجموعه، احیای دوران طلایی انیمیشنهای کوتاه دیزنی بود. هر قسمت از مجموعۀ میکی ماوس کار می‌کند زمانی معادل 30 دقیقه داشت که در طول این مدت چند انیمیشن کوتاه از شخصیتهای مشهور دیزنی پخش می‌شد. در این مجموعه، هر یک از شخصیتهای مطرح دیزنی دارای بخش اختصاصی خود بود. به عنوان مثال در بخش اول، انیمیشن کوتاهی با محوریت شخصیت میکی ماوس، در بخش دوم انیمیشنی با محوریت شخصیت «دانلد داک» و در بخش سوم انیمیشنی با محوریت شخصیت «پلوتو» پخش می‌شد؛ به همین منوال، در هر قسمت بین 3 الی 5 انیمیشن کوتاه به طور پیاپی از شخصیتهای مختلف به نمایش در می‌آمد. نام شخصیتهایی که دارای بخش اختصاصی بودند، در ادامه آورده شده است: میکی ماوس، مینی ماوس، دانلد داک، دِیزی داک، گوفی، پلوتو و لودویگ فون دِرِیک. البته به غیر از این شخصیتها، سایر شخصیتهای شناخته شدۀ کمپانی دیزنی نیز در قالب نقشهای مکمل در آثار حضور داشتند.

مجموعۀ «میکی ماوس کار می‌کند» در قالب 25 قسمت (دو فصل) تولید گردید و پخش نسخۀ اصلی آن از سال 1999 تا سال 2000 به طول انجامید.

 

 


 

مجموعۀ تلویزیونی «خانۀ موش دیزنی» (2001 تا 2003 میلادی)


 

در سال 2001 میلادی، «والت دیزنی تلویژن انیمیشن» مجموعه‌ای را با نام «خانۀ موش دیزنی» (Disney's House of Mouse) تولید کرد. پخش این مجموعۀ 52 قسمتی (در قالب 3 فصل) تا سال 2003 میلادی به طول انجامید. هر قسمت از این مجموعه، دارای مدت زمانی معادل 20 دقیقه بود که در طی این مدت، دو انیمیشن کوتاه حدوداً 10 دقیقه‌ای از سری آثار دیزنی به نمایش در می‌آمد.

ماجرا از این قرار بود که میکی ماوس و دوستانش باشگاهی را در مکانی به نام «خانۀ موش» (House of Mouse) تأسیس کرده بودند. این مکان در اصل نوعی رستوران-سینما بود که مهمانان با حضور در آن، علاوه بر صرف شام، به تماشای آثار دیزنی می‌نشستند. مهمانان همگی شخصیتهای نام آشنای کمپانی دیزنی بودند که با حضور خود، خاطرۀ انیمیشنهای معروف دیزنی را زنده می‌کردند. معمولاً هر قسمت از مجموعه دارای یک موضوع مشخص بود که بر همین مبنا، انیمیشنهای کوتاه مرتبط با موضوع پخش می‌شد.

 

 


 

مجموعۀ تلویزیونی «باشگاه خانگی میکی ماوس» (از سال 2006 میلادی تا ؟)


 

در سال 2006 میلادی، «والت دیزنی تلویژن انیمیشن» تولید یک مجموعۀ جدید را با نام «باشگاه خانگی میکی ماوس» (Mickey Mouse Clubhouse) آغاز نمود. سازندگان این مجموعه، با بهره‌گیری از شخصیتهای محبوب کمپانی دیزنی، توجه خود را معطوف به مشکلات رایج کودکان و خردسالان نموده و تلاش می‌کنند تا راه‌حل‌های مناسبی را در قالب انیمیشن مطرح کنند. این مجموعه با ساختار نیمه تعاملی خود سعی می‌کند کودکان را در تصمیم‌گیری‌ و انتخاب راه حل دخیل کند تا آنها به نحوی تقریباً عملی با مشکلات خود روبرو شوند.

هر قسمت از مجموعۀ باشگاه خانگی میکی ماوس مدت زمانی حدود 23 دقیقه دارد. تا کنون، بیش از 115 قسمت از این مجموعه (در قالب 4 فصل) تولید و پخش شده است و البته پخش تلویزیونی آن تا هنگام نگارش این مطلب کماکان ادامه داشته است. باشگاه خانگی میکی ماوس ساختاری کاملاً سه بعدی دارد و از حضور شخصیتهای مشهوری همچون میکی ماوس، مینی ماوس، دانلد داک، دِیزی داک، گوفی و پلوتو بهره می‌برد.

 

 


 

مجموعۀ تلویزیونی «میکی ماوس» (از سال 2013 میلادی تا ؟)


 

از سال 2013 میلادی، پخش مجموعۀ جدیدی از میکی ماوس آغاز شده است. این مجموعه که «میکی ماوس» (Mickey Mouse) نام دارد، باز هم توسط «دیزنی تلویژن انیمیشن» (همان «والت دیزنی تلویژن انیمیشن» سابق) تولید شده است. در این مجموعه، میکی ماوس با شکل و شمایلی شبیه به آثار اولیۀ خود ظاهر شده و حتی ساختار انیمیشنی مجموعه نیز به حالت دو بعدی در آمده است.

سری جدید میکی ماوس پخش اصلی خود را از تاریخ 28 ژوئن 2013 آغاز نموده و تا زمان نگارش این مطلب، پخش آن کماکان ادامه داشته است. در طول این مدت بیش از 32 قسمت از این مجموعه (در قالب 2 فصل) پخش شده است. هر قسمت دارای زمانی معادل 3 دقیقه می‌باشد.

داستانهای مجموعۀ میکی ماوس در شهرهای مختلف دنیا به وقوع می‌پیوندد. علاوه بر شخصیت میکی ماوس که شخصیت محوری ماجراهاست، از حضور شخصیتهای دیگری نظیر مینی ماوس، دانلد داک، دِیزی داک، گوفی، پلوتو و پیت هم در این مجموعه استفاده شده است. از ویژگی‌های اصلی مجموعۀ جدید میکی ماوس، طراحی‌های ساده ولی دوست‌داشتنی است که مخاطبان را بیش از پیش به یاد آثار کلاسیک دیزنی می‌اندازد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

- برای اینکه بتوانید دیدگاه خود را بدون نیاز به تأیید منتشر سازید، ابتدا به صورت «کاربرِ عضو» وارد سایت شده و سپس دیدگاه خود را ارسال نمایید. در صورتی که عضو نیستید، ابتدا در سایت ثبت نام نمایید.
- از درج نظرات حاوی مطالب غیراخلاقی، سیاسی، توهین‌آمیز و یا غیرمرتبط با موضوع، جداً خودداری فرمایید.
- از درج هر گونه تبلیغ، آدرس پستی یا اینترنتی، شمارۀ تلفن و مواردی از این قبیل در بخش دیدگاه‌ها جداً خودداری فرمایید.
- در صورت مشاهدۀ تخلف، برخورد مقتضی انجام خواهد شد.
- سعی بر این خواهد بود تا نظرات کاربران میهمان (غیر عضو) در اسرع وقت منتشر گردد اما گاهی ممکن است انتشار آنها با تأخیری حداکثر 24 ساعته مواجه شود.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خانه انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی میکی ماوس {پروندۀ جامع}

نظرسنجی

در کارتون «فوتبالیست‌ها»، کدام یک از این دو دروازه‌بان را برتر می‌دانید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
 

جدیدترین مطالب سایت

بخش: انیمیشن‌های کوتاه 98
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 91
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 118
بخش: بازی‌کلیپ‌ها 105
بخش: انیمیشن‌های کوتاه 84
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 115
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 135
بخش: کمیک استریپ‌ها 104
بخش: انیمیشن‌های کوتاه 120
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 72
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 140
بخش: انیمیشن‌سازان 98
بخش: انیمیشن‌های کوتاه 89
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 86
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 1046

آمار بازدیدکنندگان سایت

2165019
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید کل
528
900
1428
2165019

حاضرین در سایت

ما 165 مهمان و صفر عضو آنلاین داریم

آخرین مطالب بازدید شدۀ سایت

تصویر تصادفی

Mister_Fantastic.jpg