GREEN GRAY RED
ورود به سایت ثبت نام

ايجاد حساب کاربري

فیلدهایی که با علامت * مشخص شده اند الزامی می باشند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس ایمیل *
تایید آدرس ایمیل *

پلنگ صورتی {پروندۀ جامع}

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.38 (4 رای)

 

«پلنگ صورتی» جایگاه ویژه‌ای در تاریخ انیمیشن دارد. جانوری صورتی رنگ و تَرکه‌ای که از همان ابتدای ورودش به دنیای انیمیشن بسیاری را شیفتۀ خود و بسیاری دیگر را شیفتۀ پدیده‌ای به نام انیمیشن کرد. در ادامۀ این مطلب نگاهی خواهیم داشت به سیر تولید انیمیشنهای «پلنگ صورتی» در دوره‌های مختلف. با ما همراه باشید.


 

مقدمه‌ای در مورد انیمیشن‌های کوتاه پلنگ صورتی (1964 تا 1980 میلادی/ سری اصلی)


 

در اوایل دهۀ 1960 میلادی، «فریز فرلنگ» (Friz Freleng) و «دیوید اچ. دی‌پاتی» (David H. DePatie) شرکتی به نام خودشان (دی‌پاتی-فرلنگ اینترپرایزز/ DePatie-Freleng Enterprises) تأسیس کردند. روزی «بِلِیک ادواردز» (Blake Edwards)، کارگردان سری فیلمهای سینمایی «پلنگ صورتی»، به دی‌پاتی پیشنهاد کرد که از شخصیت خیالی «پلنگ صورتی» طرحی کشیده شود تا در عنوان‌بندی یکی از فیلمهایش مورد استفاده قرار گیرد. دی‌پاتی و دستیارانش قریب به 100 طرح خلق کردند که عاقبت همین شیرِ کوهی لاغر اندام مورد توجه قرار گرفت. طرح مذکور توسط فردی به نام «هاولی پِرَت» (Hawley Pratt) طراحی شده بود و شاید در آن موقع، آقای «پرت» فکرش را هم نمی‌کرد که اثر او این قدر مورد استقبال جهانیان قرار گیرد.

پس از حضور شخصیت انیمیشنی پلنگ صورتی در عنوان‌بندی فیلم سینمایی «پلنگ صورتی» (محصول 1963 میلادی) به قدری واکنشهای مثبت نسبت به حضور او ابراز شد که مسئولین کمپانی فیلم‌سازی «یونایتد آرتیستس» (United Artists) را به فکر راهی برای ادامۀ حضور این شخصیت در آثاری مستقل و اختصاصی انداخت. آنها در نهایت تصمیم گرفتند تا انیمیشنهای کوتاهی را با محوریت شخصیت پلنگ صورتی تولید کنند. در همین راستا، شرکت دی‌پاتی-فرلنگ اینترپرایزز که پیشتر عنوان‌بندی فیلم پلنگ صورتی را ساخته بود، برای تولید قسمتهای مستقل انیمیشنی پیشگام شد و اولین قسمت از انیمیشنهای کوتاه پلنگ صورتی را با عنوان «موذی صورتی» (The Pink Phink) در سال 1964 تولید کرد. مطابق انتظارها، این انیمیشن که به کارگردانی فریز فرلنگ ساخته شده بود، با استقبال خارق‌العادۀ مخاطبین و منتقدان مواجه شد و حتی موفق به کسب جایزۀ اسکار (در سال 1964) گردید. البته این موفقیتِ بزرگ پایانِ راه نبود، بلکه تازه آغازی بود بر موفقیتهای چشمگیر آینده.

در بین سالهای 1964 تا 1980 میلادی، 124 قسمت کوتاه از ماجراهای پلنگ صورتی توسط شرکت دی‌پاتی-فرلنگ اینترپرایزز ساخته شد که آوازۀ پلنگ محبوب کارتونی را در سراسر جهان طنین‌انداز کرد. بسیاری از این قسمتها (به طور دقیق، 92 قسمت)، نخستین بار بر پردۀ عریض سینما ظاهر شده و سپس از طریق تلویزیون پخش شدند (در ادامۀ مطلب، برنامه‌های تلویزیونی که در آنها انیمیشنهای پلنگ صورتی گنجانده شده است، به تفکیک معرفی خواهند شد).

اما جدای از جذابیتهای بصری آثار پلنگ صورتی، نمی‌توان از موسیقی به کار رفته در آثار، به سادگی گذشت. تِم اصلی موسیقی پلنگ صورتی، ساختۀ آهنگساز سرشناس، «هنری مانچینی» (Henry Mancini) است. مانچینی با ساخت آهنگ معروف پلنگ صورتی در واقع یکی از مشهورترین آهنگهای تاریخ را پدید آورد. آهنگی که انگار دارای قابلیتی جادویی است که حتی یک بار شنیدن آن هم می‌تواند آوایی ماندگار را برای همیشه در خاطره‌ها حک کند.

شایان ذکر است که از انیمیشنهای کوتاه تولید شده در فاصلۀ بین سالهای 1964 تا 1980، با عنوان سری اصلی (اورجینال) انیمیشنهای پلنگ صورتی یاد می‌شود.

 

انیمیشن کوتاه «موذی صورتی» (نخستین قسمت از انیمیشهای کوتاه «پلنگ صورتی»/ برندۀ جایزۀ اسکار سال 1964)

 

 


 

نمایش پلنگ صورتی {فصل اول} (1969 تا 1970 میلادی)


 

در سال 1969 میلادی، پخش تلویزیونی انیمیشنهای کوتاه پلنگ صورتی در قالب برنامه‌ای 32 قسمتی با نام «نمایش پلنگ صورتی» (The Pink Panther Show) آغاز شد. هر قسمت از این برنامه مدت زمانی حدود 30 دقیقه داشت و شامل 3 بخش مجزا بود؛ بخش میانی آن مختص انیمیشنهای کوتاه «بازرس» (The Inspector) بود و دو بخش دیگر نیز به انیمیشنهای کوتاه پلنگ صورتی که در سالهای پیش ساخته شده بود، اختصاص داشت (البته در دو قسمت، استثنائاً بخش میانی به پلنگ صورتی و دو بخش دیگر به مجموعۀ بازرس اختصاص یافته بود).

 

 


 

نمایش پلنگ صورتی {فصل دوم} (1970 تا 1971 میلادی)


 

فصل دوم «نمایش پلنگ صورتی» با حفظ قالب سابق (مدت زمان هر قسمت حدود 30 دقیقه) و با ساختاری کاملاً مشابه فصل اول (هر قسمت دارای 3 بخش مجزا)، در فاصلۀ سالهای 1970 تا 1971 میلادی پخش شد. البته در این سری، یک جایگزینی در بخش میانی قسمتها به وجود آمده بود؛ انیمیشنهای کوتاه «بازرس» جای خود را به انیمیشنهای کوتاه «مورچه و مورچه‌خوار» داده بودند. این فصل از مجموعۀ «نمایش پلنگ صورتی»، با عنوان مستعار «پلنگ صورتی با مورچه و مورچه‌خوار آشنا می‌شود» (The Pink Panther Meets the Ant and the Aardvark) نیز شناخته می‌شود.

 

 


 

نمایش جدید پلنگ صورتی (1971 تا 1974 میلادی)


 

در فاصلۀ سالهای 1971 تا 1974 میلادی، برنامه‌ای با عنوان «نمایش جدید پلنگ صورتی» (The New Pink Panther Show) تهیه و پخش شد. این برنامه نیز همانند سایر نمایشهای پلنگ صورتی، ساختاری نیم ساعته و سه بخشی داشت. در ابتدا بخش میانی به انیمیشنهای کوتاه «مورچه و مورچه‌خوار» اختصاص داشت ولی بعدتر (در فاصلۀ بین سالهای 1972 تا 1974) انیمیشنهای کوتاه دیگری جایگزین انیمیشنهای مورچه و مورچه‌خوار شدند. علیرغم اینکه در عنوان این برنامه واژۀ «جدید» درج شده بود اما تنها 8 انیمیشن جدید پلنگ صورتی در طول دوران پخش این برنامه تولید و پخش شد.

 

 


 

پلنگ صورتی و دوستان (1974 تا 1976 میلادی)


 

پلنگ صورتی در فاصلۀ سالهای 1974 تا 1976 میلادی، با برنامه‌ای به نام «پلنگ صورتی و دوستان» (The Pink Panther and Friends) در تلویزیونها ظاهر شد. این برنامه کماکان ساختاری مشابه نمایشهای پلنگ صورتی داشت (سه بخش مجزا در مدت زمان حدود نیم ساعت). بخش ابتدایی به انیمیشنهای جدید پلنگ صورتی اختصاص داشت؛ در بخش میانی، انیمیشنهای متفرقه‌ای نظیر «مورچه و مورچه‌خوار»، «بازرس» و... پخش می‌شد؛ بخش انتهایی نیز به انیمیشنهای تکراری پلنگ صورتی اختصاص داشت.

 

 


 

این نمایشِ خنده‌دارِ کاملاً جدید پلنگ صورتی است به علاوۀ نیم ساعت به علاوۀ یک نمایش نیم ساعته با حضور مِسترجا (1976 تا 1977 میلادی)


 

در فاصلۀ سالهای 1976 تا 1977 میلادی، انیمیشنهای پلنگ صورتی در برنامه‌ای با عنوانی بسیار طولانی و عجیب و غریب پخش شدند. عنوان این برنامه از این قرار بود: «این نمایشِ خنده‌دارِ کاملاً جدید پلنگ صورتی است به علاوۀ نیم ساعت به علاوۀ یک نمایش نیم ساعته با حضور مِسترجا» (It's the All New Pink Panther Laugh-and-a-Half Hour-and-a-Half Show Introducing Misterjaw). همانطور که مشاهده می‌کنید، عنوان این برنامه به قدری دراز و طویل بود که معمولاً با عنوان خلاصه‌تر «پلنگ صورتی خنده‌دار به علاوۀ نیم ساعت به علاوۀ یک نمایش نیم ساعته» (The Pink Panther Laugh and a Half Hour and a Half Show) از آن یاد می‌شد.

این بار شرکت «دی‌پاتی-فرلنگ اینترپرایزز» تغییراتی نسبتاً گسترده را در ساختار نمایشهای پلنگ صورتی انجام دادند. مدت زمان برنامه از 30 دقیقه به 90 دقیقه (سه بخش مجزای نیم ساعته) افزایش یافت و دو مجموعۀ کاملاً جدید هم به ترکیب مجموعه‌های قدیمی اضافه شد. نام یکی از این مجموعه‌ها «وزغهای تگزاسی» (The Texas Toads) و نام مجموعۀ دیگر «مِسترجا» (Misterjaw) بود؛ در واقع برنامۀ «پلنگ صورتی خنده‌دار به علاوۀ نیم ساعت به علاوۀ یک نمایش نیم ساعته» ترکیبی از این دو مجموعۀ جدید و انیمیشنهای قدیمی و تکراری «پلنگ صورتی»، «بازرس» و «مورچه و مورچه‌خوار» بود. البته این برنامۀ ترکیبی 90 دقیقه‌ای به هیچ وجه با استقبال خوب مخاطبان مواجه نشد و پخش آن پس از نمایش تنها یک فصل متوقف شد.

 

 


 

فکر پلنگ صورتی (1977 تا 1978 میلادی)


 

برنامۀ تلویزیونی «فکر پلنگ صورتی» (Think Pink Panther) در فاصلۀ بین سالهای 1977 تا 1978 میلادی از شبکۀ «اِن‌بی‌سی» (NBC) آمریکا پخش شد. این برنامه با بازگشت به ساختار سنتی نمایشهای 30 دقیقه‌ای پلنگ صورتی، تنها به پخش انیمیشنهای تکراری و قدیمی اکتفا کرد و هیچ انیمیشن جدیدی را شامل نشد.

 

 


 

نمایش کاملاً جدید پلنگ صورتی (1978 تا 1980 میلادی)


 

در سال 1978 میلادی، «اِی‌بی‌سی-تی‌وی» (ABC-TV) اقدام به پخش سری جدیدی از انیمیشنهای پلنگ صورتی نمود. برای این سری جدید، 32 انیمیشن کوتاه پلنگ صورتی تدارک دیده شده بود تا در قالب برنامه‌ای 16 قسمتی پخش گردد. این برنامه با عنوان «نمایش کاملاً جدید پلنگ صورتی» (The All New Pink Panther Show) تولید شد. هر قسمت از برنامه مدت زمانی حدود 30 دقیقه داشت و تشکیل شده از سه بخش مجزا بود. این بار نیز بخش ابتدایی و انتهایی به انیمیشنهای پلنگ صورتی اختصاص یافته بود اما برای بخش میانی تدابیری جدید اندیشیده شده بود. برای بخش میانی، یک انیمیشن کوتاه 16 قسمتی با عنوان «کِرِیزی‌لِگز کِرِین» (Crazylegs Crane) تولید شده بود که در فواصل مابین انیمیشنهای پلنگ صورتی پخش می‌شد. لازم به ذکر است که پخش «نمایش کاملاً جدید پلنگ صورتی» تا سال 1980 ادامه داشت.

 

 


 

نمایش پلنگ صورتی (1980)


 

تا قبل از سال 1980 میلادی، آثار پلنگ صورتی تنها توسط شبکه‌های محدود تلویزیونی، آن هم به صورت انحصاری پخش می‌شد، یعنی تا زمان اتمام پخش یک دورۀ کامل آثار، سایر شبکه‌ها حق پخش آثار را نداشتند. اما در سال 1980، «اِم‌جی‌اِم/یو‌اِی تلویژن» (MGM/UA Television) به فکر ساز و کاری افتاد تا انتشار همزمان آثار پلنگ صورتی توسط شبکه‌های گوناگون محقق گردد. برای این منظور، آنها مجموعه‌ای ترکیبی را با عنوان «نمایش پلنگ صورتی» (The Pink Panther Show) تدارک دیدند که دارای ساختار سنتی نمایشهای پلنگ صورتی بود (یعنی هر قسمت مدت زمانی حدود 30 دقیقه داشت و از سه بخش مجزا تشکیل شده بود). همچون گذشته، بخشهای ابتدایی و انتهایی به انیمیشنهای پلنگ صورتی و بخش میانی به انیمیشنهای متفرقه اختصاص داشت.

عوامل اجرایی برای عرضۀ مناسب‌تر آثار، دو نسخۀ اصلی از «نمایش پلنگ صورتی» را تهیه کردند. نسخۀ اول، مجموعه‌ای 12 قسمتی بود که در آن انیمیشنهای قدیمی «پلنگ صورتی»، «بازرس»، «مورچه و مورچه‌خوار» و «وزغهای تگزاسی» گنجانده شده بود. نسخۀ دوم نیز مجموعه‌ای 9 قسمتی بود که انیمیشنهای قدیمی «پلنگ صورتی»، «مِسترجا» و «مورچه و مورچه‌خوار» را در بر می‌گرفت.

از نکات شایان ذکر این سری از «نمایش پلنگ صورتی» این بود که بر روی صحنه‌های بامزۀ انیمیشنها، صدای خنده میکس شده بود (در اکثر انیمیشنهای پلنگ صورتی که از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده، میکس صدای خنده وجود دارد).

 

 


 

پلنگ صورتی و پسران (1984 تا 1985 میلادی)


 

در سال 1984 میلادی، پخش مجموعه‌ای 26 قسمتی با عنوان «پلنگ صورتی و پسران» (Pink Panther and Sons) آغاز شد. این مجموعه که توسط «هانا-باربرا پروداکشنز» (Hanna-Barbera Productions) و با همکاری «میریش-جفری-دی‌پاتی-فرلنگ» (Mirisch-Geoffrey-DePatie-Freleng) تولید شده بود، نخستین بار در شبکۀ تلویزیونی «اِن‌بی‌سی» (NBC) به نمایش در آمد و پخش آن تا سال 1985 به طول انجامید. 

مجموعۀ پلنگ صورتی و پسران بیشتر حال و هوایی کودکانه داشت و به جای تمرکز بر روی شخصیت پلنگ صورتی، اغلب بر روی اوضاع و احوال پسران او متمرکز بود. در این مجموعه، پلنگ صورتی صاحب دو پسر به نامهای «پینکی» (Pinky) و «پنکی» (Panky) بود. پینکی یک نوجوان مؤدب و باهوش بود و پنکی هم در سنین خردسالی به سر می‌بُرد. از دیگر شخصیتهای این مجموعه، دوستان پینکی و پنکی بودند که نقشهایی نسبتاً پُررنگ داشتند.

 

تیتراژ «پلنگ صورتی و پسران»

 

 


 

پلنگ صورتی (1993 تا 1995 میلادی)


 

در سال 1993 میلادی، «مترو-گلدوین-مایر انیمیشن» (Metro-Goldwyn-Mayer Animation) مجموعه‌ای جدید با عنوان «پلنگ صورتی» (The Pink Panther) تولید کرد. این مجموعه 60 قسمت داشت (در قالب 3 فصل) که هر قسمت آن شامل دو انیمیشن کوتاه پلنگ صورتی بود (البته در یک قسمت استثنائاً سه انیمیشن پخش شد- مجموعاً 121 انیمیشن کوتاه). این سری از آثار پلنگ صورتی یک تفاوت عمده با سایر سری‌ها داشت؛ در این سری، پلنگ صورتی قادر به تکلم بود و با لهجه‌ای آمریکایی صحبت می‌کرد. حتی دشمن همیشگی او هم که با نام «آقا کوچولو» (The Little Man) شناخته می‌شد (همان مردِ کوتاه قامتِ دماغ گُندۀ سبیلو)، برای اولین بار به حرف آمده بود و صحبت می‌کرد. پخش مجموعۀ «پلنگ صورتی» تا سال 1995 ادامه داشت.

 

تیتراژ «پلنگ صورتی» {1993 تا 1995 میلادی}

 

 


 

پلنگ صورتی و رفقا (2010 میلادی)


 

در سال 2010 میلادی، «روبیکون استودیوز» (Rubicon Studios) با همکاری «اِم‌جی‌اِم تلویژن» (MGM Television) مجموعه‌ای با عنوان «پلنگ صورتی و رُفقا» (Pink Panther and Pals) تولید کرد. در این مجموعۀ 26 قسمتی (شامل 77 انیمیشن کوتاه مجزا)، تغییرات عمده‌ای در طراحی شخصیتهای اصلی و همچنین محیطها حاصل شده بود. پلنگ صورتی قد و قواره‌ای کوتاه‌تر و شکل و شمایلی کودکانه داشت و شخصیتهای «مورچه» و «مورچه‌خوار» هم به طور کلی متحول شده بودند. با آن که طراحی‌ها برای جذب کودکان کم سن و سال مناسب به نظر می‌رسید، اما بسیاری از طرفداران قدیمی و پر و پا قرص پلنگ صورتی و مورچه و مورچه‌خوار، از این تغییر و تحولات استقبال نکردند.

هر قسمت از مجموعۀ «پلنگ صورتی و رفقا» دارای مدت زمان 21 دقیقه بود که در این مدت، سه بخش مجزای 7 دقیقه‌ای پخش می‌شد. بخش ابتدایی و انتهایی به انیمیشنهای پلنگ صورتی و بخش میانی به انیمیشنهای مورچه و مورچه‌خوار اختصاص داشت.

 

تیتراژ «پلنگ صورتی و رفقا»

 

 

 

نوشتن دیدگاه

- برای اینکه بتوانید دیدگاه خود را بدون نیاز به تأیید منتشر سازید، ابتدا به صورت «کاربرِ عضو» وارد سایت شده و سپس دیدگاه خود را ارسال نمایید. در صورتی که عضو نیستید، ابتدا در سایت ثبت نام نمایید.
- از درج نظرات حاوی مطالب غیراخلاقی، سیاسی، توهین‌آمیز و یا غیرمرتبط با موضوع، جداً خودداری فرمایید.
- از درج هر گونه تبلیغ، آدرس پستی یا اینترنتی، شمارۀ تلفن و مواردی از این قبیل در بخش دیدگاه‌ها جداً خودداری فرمایید.
- در صورت مشاهدۀ تخلف، برخورد مقتضی انجام خواهد شد.
- سعی بر این خواهد بود تا نظرات کاربران میهمان (غیر عضو) در اسرع وقت منتشر گردد اما گاهی ممکن است انتشار آنها با تأخیری حداکثر 24 ساعته مواجه شود.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خانه انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی پلنگ صورتی {پروندۀ جامع}

نظرسنجی

در کارتون «فوتبالیست‌ها»، کدام یک از این دو دروازه‌بان را برتر می‌دانید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
 

جدیدترین مطالب سایت

بخش: انیمیشن‌های کوتاه 145
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 125
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 182
بخش: بازی‌کلیپ‌ها 146
بخش: انیمیشن‌های کوتاه 128
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 149
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 183
بخش: کمیک استریپ‌ها 145
بخش: انیمیشن‌های کوتاه 149
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 91
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 166
بخش: انیمیشن‌سازان 127
بخش: انیمیشن‌های کوتاه 112
بخش: انیمیشن‌های تلویزیونی و سریالی 107
بخش: انیمیشن‌های سینمایی 1310

آمار بازدیدکنندگان سایت

2202947
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید کل
485
1520
2005
2202947

حاضرین در سایت

ما 130 مهمان و صفر عضو آنلاین داریم

آخرین مطالب بازدید شدۀ سایت

تصویر تصادفی

The_Red_Turtle.jpg