GREEN GRAY RED
ورود به سایت ثبت نام

ايجاد حساب کاربري

فیلدهایی که با علامت * مشخص شده اند الزامی می باشند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس ایمیل *
تایید آدرس ایمیل *

به دنیای کارتون‌ها خوش آمدید!

 

به نام خداوند هستی بخش

 

هنر-صنعت انیمیشن یا پویانمایی دارای سابقه‌ای بسیار طولانی است. به عقیدۀ کارشناسان، ابتدایی‌ترین نمونه‌های پویانمایی به عصر انسانهای غارنشین باز می‌گردد. جالب است بدانید که محققان نخستین انیمیشن جهان را منسوب به کشور خودمان ایران می‌دانند. در سال 1983 میلادی، باستان‌شناسان ایتالیایی که مشغول کاوش بقایای شهر سوخته (واقع در استان سیستان و بلوچستان) بودند، سفالینه‌ای را در یک گور پنج هزار ساله یافتند. آنها دریافتند که نقوش روی جام، تداعی‌کنندۀ حالات حرکتی است. جالب است که همین حرکات صحنه به صحنه، پایه و اساس هنر انیمیشن محسوب می‌شود. در جام سفالین یادشده، بزی تصویر شده است که در پنج حرکت به سمت بوته یا درختچه‌ای می‌رود و از برگ آن تغذیه می‌کند.

 

 

با وجود این شواهد و قرائن، کشور ما در زمینۀ انیمیشن چندان در عرصه های داخلی و بین‌المللی موفق نبوده است. شاید یکی از دلایل عمدۀ آن این باشد که در ایران نگاه حرفه‌ای به این هنر-صنعت جذاب و پردرآمد وجود ندارد. خیلی از ما ایرانیها تصور می‌کنیم که انیمیشن تنها مختص کودکان است و فایده‌ای جز وقت‌گذرانی ندارد، در حالی که در کشورهای پیشرفته این دیدگاه کاملا منسوخ است. سالیانه کارتونهای زیادی در دنیا ساخته می‌شوند که اصولاً دارای مخاطبین بزرگسال هستند. حتی کارتونهای ویژۀ کودکان نیز به سبک و سیاقی ساخته می‌شوند که برای همۀ اعضای خانواده و از جمله بزرگسالان جذاب باشند.

 

کارتون، انیمیشن، پویانمایی، تصاویر متحرک...، مهم نیست که این پدیده چه نامیده می‌شود بلکه مهم تأثیر آن در شکل‌گیری قسمتی از قوۀ تخیل و ادراک هر آدم است. کارتونها علاوه بر جنبۀ تفریح و سرگرمی می‌توانند کاملا آموزشی و مفید باشند .خلاقیت بدون انتهای کارتونها می‌تواند زمینه‌ساز رشد و پویایی تفکر کودکان و نوجوانان گردد. پس جا دارد که در ایران هم به این هنر جهانی مهربانانه‌تر نگاه شود.


سایت «جاکارتونی» با هدف معرفی انواع گونه‌های کارتونی و آثار انیمیشن پدید آمده است. در واقع مهمترین هدف ایجاد این سایت، تنظیم و تدوین یک بانک اطلاعاتی جامع است تا کاربران علاقه‌مند بتوانند به اطلاعات مربوط به بخش عمده‌ای از کارتون های پخش شده در رسانه‌های مختلف ایران و جهان دسترسی پیدا کنند. هدفی که دستیابی به آن، مستلزم همکاری و مشارکت علاقه‌مندان به هنر انیمیشن و دوستداران دنیایِ سراسر تخیلِ کارتونها است.

 

با ما همراه باشید

smiley

خانه به دنیای کارتون‌ها خوش آمدید!

نظرسنجی

در کارتون «فوتبالیست‌ها»، کدام یک از این دو دروازه‌بان را برتر می‌دانید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
 

آمار بازدیدکنندگان سایت

2080647
امروز
دیروز
هفته جاری
بازدید کل
2069
3318
7743
2080647

حاضرین در سایت

ما 131 مهمان و صفر عضو آنلاین داریم

تصویر تصادفی

TuTiTu.jpg